WordPress Yönetim E-Postası Nasıl Değiştirilir?

Genellikle ihmal edilen WordPress yönetim e-postası, aslında önem verilmesi gereken bir konudur. Site kurulumu aşamasında, WordPress yüklendiğinde hemen belirlenmesi gereken bu e-posta aracılığıyla, yönetiminizi güçlendirmiş olursunuz. Şifre değişimi, size gelen WordPress ile ilgili bildirimler, kullanıcı adı değişikliği, “şifremi unuttum” özelliği gibi çeşitli yönetimsel ayrıntılar, kayıtlı e-posta adresiniz sayesinde gerçekleştirilir.

Ancak e-posta adresinin girilmemesi ya da yanlış olması durumunda, bu özelliklerin hiçbiri kullanılamaz. WordPress kurulumu tamamlandıktan sonra, ilgili bölümden yapılacak e-posta ayarları sayesinde, sitenizde kontrolünüz daha yüksek olacaktır. Bazı durumlardaysa var e-posta adresinin başka bir adresle değiştirilmesi gerekebilir. Bunun için yine WordPress’in sunduğu eşsiz kolaylıklardan faydalanabilir ve ayarlar bölümünde bulunan kısa bir işlemle gerekli değişikliği gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress Yönetim E-Postası Değişikliği

Yönetim paneline girildiğinde, sol menüde yer alan “Ayarlar” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Burada “Genel” bölümünü seçerek, Genel ayarlar bölümüne ulaşmalısınız. Bu sayfa içerisinde yer alan Yönetim E-Posta Adresi” bölümüne gelerek, ilgili kutuya, kullanmak istediğiniz yeni e-posta adresini girmeniz gerekiyor. Girişi yaptıkta sonra “ değişiklikleri” kaydet butonuna tıkladığınızda, gerekli değişikliği hızlı bir şekilde gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Bu adımdan sonra, girdiğiniz e-posta adresine gelecek olan bir onay malini onaylamanız halinde, yönetim e-postanı işlevli hale gelecektir. Bazı durumlar bu onay e-postası spam klasörüne düşebiliyor. Spam klasörünü kontrol etmeyi ve gelen maili zararsız olarak işaretlemeyi unutmamalısınız. Aksi halde sonrasında gelecek olan maillerinde spam klasörüne düşmesine ve sizin de mailleri görmemenize sebep olan bir sonuç ortaya çıkar.

Hosting E-Posta Ayarları

Yönetim e-postasının gerektiği şekilde kullanılabilmesi için, öncelikle hostinginizin bu e-postalar için giriş çıkış izini vermesi gereklidir. Hosting e-posta ayarlarının yapılabilmesi için, kullandığınız sunucu şirketine başvurmanız gereklidir. Yapacağınız başvuru sonrasında, e-postalarınızın olağan akışı başlar. Gmail, Hotmail gibi ücretsiz e-posta servislerini kullanmak isteyen kişiler, bu e-postalarla ilgili hostinglerinde ilgili ayarları yapmalıdır. Bu ayarların nasıl yapılacağı, ilgili e-posta servislerinin ayarlar bölümünde ayrıntılı bir şekilde kullanıcıya iletiliyor.

WordPress Yönetim E-Postası Neden Gerekli?

WordPress yönetim e-postası, kullanılabilir ve geçerli bir e-posta olduğunda, birçok işlemi daha hızlı yapabildiğiniz gibi, sitenizle ilgili bildirimlerinde size kolayca ulaşması sağlanır. Herhangi bir şekilde yönetim paneline giriş şifresini unutmanız halinde, panel giriş bölümünde yer alan “şifremi unuttum” linkine tıkladığınızda, şifre ve kullanıcı adı değiştirebilmeniz için gerekli mail, yönetim e-postasına gönderilir. Bu e-postayı yanıtlayarak, kolayca kullanıcı adı ve şifre değişimi gerçekleştirebilirsiniz. Herhangi bir şekilde sitenizin başka kişilerin eline geçmesi halinde, yönetim e-postası sizin için bir cankurtaran simidi olabilir. Kolayca şifre ve kullanıcı adı değiştirir ve sitenizi yeniden kontrolünüz altına alabilirsiniz.

Web Sitenizle İlgili Size Daha Kolay Ulaşılır

Web sitenizle ilgili herhangi bir konuda size daha kolay ulaşılabilmesi için, aynı e-posta adresini kullanabilirsiniz. Bu sayede çeşitli konular için, site sahibine ulaşılması herkes için çok kolay bir hale gelecektir. Yönetim e-postası olmayan veya yanlış olan WordPress sistemlerde, WordPress’le ilgili yaşanan yeni gelişmeler ve bildirimlerle ilgili size ulaşılması da mümkün olmayacaktır.

WordPress yönetim paneli şifresi, genellikle zor olması için, uzun ve çeşitli simgelerden oluşan şifrelerden oluşur. Bu durum bu şifreleri de kolayca unutmamıza sebep olur. Bu tür durumlarda uzun yoldan şifre değiştirmek yerine, giriş sayfasında bulunan şifremi unuttum özelliğini kullanabilmeliyiz. Bunu kullanabilmek içinse, mutlaka bir WordPress yönetim e-postası sahibi olmamız gereklidir. Doğru ve ulaşabildiğimiz bir e-posta adresi sayesinde, birkaç tıklamayla, şifremizi yeniden belirleyerek, yönetim paneline ulaşabiliriz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir