WordPress Yazar Hesabı Oluşturma

Birden fazla kullanıcı tarafından yönetilme ihtiyacı, birçok web sitesi için WordPress yazar hesabı oluşturma esnekliğiyle çözüme kavuşabilir. Bazı web sitelerinde, birden fazla kişinin içerik girişi yapması gerekebiliyor. Özellikle gelişmiş web sitelerinde bu durum zorunlu bir ihtiyaç. WordPress esnek yapısıyla, çok sayıda kullanıcı ve yazarın ortak bir şekilde yönetebileceği bir avantaj sunuyor.

Kullanıcıların yetkilendirilmesinin farklı şekillerde yapılabiliyor olması, bir web sitesini çok kolay bir biçimde yönetilmesine de olanak sağlıyor. Elbette bu durum web sitesinin rakipleri karşısında daha güçlü bir konuma ulaşmasını sağlıyor. Çok sayıda yazar tarafından girilen içerikler, web sitesinin sürekli güncel kalmasını sağlıyor. Bu avantaj hem web sitesinin ziyaret sayısını arttırıyor, hem de aktifliği nedeniyle SEO açısından benzersiz bir avantaj sağlıyor ve arama motorlarında ki durumu gelişiyor.

WordPress Yazar Hesabı veya Kullanıcı Ekleme

Blog, inceleme ya da gezi sitesi, haber platformu gibi sürekli içerik girişinin yapılması gereken web sitelerinde, bir tek yazarın altından kalkamayacağı bir iş yükü oluşuyor. Çok sayıda yazar ve kullanıcının tek bir sitede aktif ve yoğun şekilde çalışabilmesi, içerik üretebilmesi ve girişinin yapılabilmesi ise ciddi bir yönetim kargaşasına sebep oluyor. Ancak WordPress çoklu kullanıcı özelliğiyle, bu konuya en kolay ve en kapsamlı çözümü oluşturmuş içerik yönetim sistemlerinden biridir.

WordPress bir web sitesine sahipseniz, çok sayıda kullanıcıyı sitenizin yönetimine ortak edebilir ve aynı zamanda bu kullanıcıları farklı yetkilerle donatabilirsiniz. WordPress’in en eski özelliklerinden biri olan bu özellik, Editör, abone, içerik sağlayıcı, yazar ve yönetici olarak yetkilendirebildiğiniz kullanıcıları sisteme ekleyebilmenize olanak tanıyor. Site yönetiminde rolleri gereği, kullanıcıların ihtiyacı olan yetkilendirmeler, aynı zamanda sitenin yöneticiler tarafından net bir şekilde kontrol altında tutulmasını sağlar.

Neden Yetkilendirme Yapmamız Gerekiyor?

Bir WordPress web sitesinde, kullanıcıların içerik sağlamak, abonelik, yazarlık yöneticilik gibi farklı fonksiyonlara sahip bir şekilde üye olması için, yönetim panelinin de ortak bir şekilde kullanılmasını gerektirir. Yönetim paneli, tüm sitenin her fonksiyonuna ulaşılabilen bir alan olduğu için, örneğin sadece içerik girmekle yükümlü bir kişinin, yönetimsel fonksiyonlara da erişmesi anlamsız oluyor. Bir yetki kısıtlaması yapılarak, içerik girişi yapan bir yazarın, sadece bu konuda işlev gösterilmesi sağlanmış oluyor. Dolayısıyla web sitesinin yönetim kontrolü, sadece bu konuda yetkilendirilmiş kişiler dışında gerçekleştirilemiyor.

WordPress Yazar Hesabı Nasıl Oluşturulur?

WordPress her konuda olduğu bu konuda son derece kolay bir ara yüze sahiptir. Yönetim paneline yönetici hesabıyla giriş yapılmasının ardından, sol menüde yer alan “Kullanıcılar” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Bunun ardından yeni ekle diyerek, önünüze gelen sayfada, kullanıcının hangi özelliklerle eklenmesini istiyorsanız buna göre ayarları tamamlamanız ve değişiklikleri kaydet butonuna tıklamanız yeterli oluyor. Bu sayede istediğiniz yetkiye sahip yeni kullanıcıyı kolaylıkla sisteminize ekleyebiliyorsunuz.

Kullanıcı yetkilendirmesi yapılırken, bu kişinin yönetim paneline ulaşırken kullanacağı şifre ve kullanıcı adı gibi bilgileri de siz belirliyorsunuz. Bu sayede kullanıcıların sitenizde gerçekleştirdiği tüm işlemler, bu kullanıcı tarafından gerçekleştirildiğine dair kayıt altına alınıyor. Aynı zamanda kullanıcının kendisine ait aktif bir e-posta hesabı da ilgili ayarlar bölümüne giriliyor.

Bu e-posta sayesinde, kullanıcılar şifre unutması gibi olumsuzlukları, sizi rahatsız etmeden kendi e-postaları aracılığıyla kolaylıkla gerçekleştirebiliyor. Yazar olarak ya da editör olarak açılmış bir kullanıcının, site yönetiminde ulaşabileceği fonksiyonlar farklı oluyor. Bu sayede kullanıcının ihtiyacı olan yetkiler sınırlandırılarak, hem işlerin süratli yürümesi sağlanıyor ve hem de site kontrolü sadece yöneticiler tarafından yapılıyor.

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir