WordPress Tema Güncellemeleri

Açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemi olması, WordPress tema güncellemeleri konusuna da yüksek boyutta hassasiyet gösterilmesini gerektiriyor. Karmaşık ve birbirine uyumlu yapısı nedeniyle, WordPress sistem, temalar ve eklentiler sürekli olarak gelişmeye devam ediyor. Birbirlerinin gelişmesini de tetikleyen bu durum, güncellemelerin her açıdan büyük önem taşımasına sebep oluyor.

Tamamen ücretsiz ve WordPress sistem tarafından sunulan temaların bile, bu duruma uygun olarak sürekli bir şekilde geliştirilmesine devam ediliyor. Bu durum sizinde yeni güncellemeleri mutlaka zamanında edinmenizi gerektiriyor. Bu güncellemeler sitenizin çeşitli yeni işlevleri kazanmasının yanında, oluşan güvenlik açıklarının kapatılması, sitenizde yaşanan hız sorunlarının çözümlenmesine varan çok geniş bir yelpazeye sahiptir.

WordPress Tema Güncellemeleri Ne Zaman Yapılır?

WordPress temalar, en az sistem kadar önemli bir işleve sahiptir. WordPress tabanında işlevsel bir sitenizin olmasını sağlayan etken temalardır. Bu sebeple yönetimsel açıdan temaların her zaman güncel olması büyük bir önem taşır. Temalar eklentiler de ve WordPress sisteminde yaşanan gelişmeler ve güncellemelere paralel olarak, kendi yazılımlarında geliştirme yaparlar. Bu sebeple eklentiler, sistem ve tema arasında bir uyumun olması işlevsel bir web sitesine sahip olmanız anlamına gelir.

Dolayısıyla temalar güncelleme oluşturduğunda, bunu sistem aracılığıyla kullanıcılarına duyurur. Yönetim paneline girdiğinizde, güncelleme sayısı ve hangi güncellemelerin yapılması gerektiğini hemen görmeniz sağlanır. Bu uyarıyı gördüğünüz de, mutlaka tema, sistem ve eklenti güncellemelerini gerçekleştirmeniz gereklidir. Güncellemeleri bekletmemek ve olabildiğince çabuk yapmak, her zaman avantajınıza olacaktır.

WordPress Tem Güncellemeleri Nasıl yapılır?

WordPress tabanlı web siteleri, her konuda en kolay ve en pratik çözüme ulaşma konusunda ciddi bir konfor standardına sahiptir. Tema güncellemeleri konusunda da durum tamamen böyledir. Yönetim paneline ulaştığınızda, sol üst bölümde ve ayrıca sol yan menüde, ihtiyacınız olan tüm güncellemelerle ilgili bildirimi görürsünüz. Kırmızı bir yuvarlak ve güncelleme sayısı şeklinde yöneticiyi uyaran sistem, aynı zamanda bu yuvarlağa tıkladığınızda hangi güncellemeleri yapmanız gerektiğini gösterir ve sizi güncellemeleri yapabileceğiniz sayfaya ulaştırır.

İster toplu bir şekilde, ister teker teker güncellemeleri, birkaç tıklamayla gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bizim önerimiz, güncellemeleri, tek tek yapmanız yönündedir. Bununla birlikte, herhangi güncelleme yapmadan önce, mutlaka sitenizin bir yedeğini almanız gerektiğidir. Tüm güncellemeler, her ne kadar basit bir şekilde yapılıyor olsa da, sistemin en önemli bölümlerini kapsayan kodlarlar doludur. Hostingin o sırada elektriklerinin kesilmesi, bir soru yaşaması, sizin internetinizin devamlılığında yaşanabilecek bir sıkıntı ve daha bir çok etken, güncellemenin yarıda kesilmesine neden olabilir. Bu da sisteminizde ciddi sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Bu yüzden her güncelleme öncesinde mutlaka sitenizin bir yedeğini almanız çok önemlidir. Oluşabilecek bir sorunda, yedeği aktif ederek yeniden sitenizi aktif hale getirebilirsiniz. Bununla birlikte, güncelleme yaparken,, içerik girmek ve ayarlar yapmak, çöp kutusu temizlemek gibi, tüm yönetimsel işlevleri bekletmemenizi öneririz. Sisteminiz güncellenene kadar, yönetimsel olarak sitenizi meşgul etmemeniz gereklidir. Bu sayede hızlı ve sorunsuz bir şekilde güncellemeniz, birkaç dakika içerisinde gerçekleşecektir.

Site Güvenliği En Önemli Konu

Güncellemelerin çok büyük bir bölümü, sürekli ortay çıkan güvenlik açıklarını kapatmaya yöneliktir. Bu sebeple sitenizde oluşabilecek güvenlik açıklarını hemen çözümleyebilmek için, güncellemelere karşı hassas bir yaklaşım edinmelisiniz. Özellikle tema güncellemeleri, güvenlik açıklarına yönelik olarak yoğun oranda gerçekleştirilir. Dolayısıyla tema güncellemesinin geldiğini gördüğünüzde, vakit kaybetmemenizi ve güncellemeyi hemen yapmanızı tavsiye ederiz. Bunun yanında güncellemeler, birçok yazılımın birbirleriyle uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlayacağı için, sitenizin işlevselliğini yitirmemesi ve kullanıcılara en yüksek performansı sunabilmesi içinde önemlidir.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir