WordPress SEO Eklentisi Seçimi

Çok gelişmiş ve sürekli gelişmeye devam eden bir içerik yönetim sistemi olsa da, WordPress SEO eklentisi konusunda mutlaka desteğe ihtiyaç duyan bir alt yapıya sahiptir. Her ne kadar arama motorlarının kıstasları açısından en verimli alt yapıyı oluştursa da, arama motorlarının kullanıcılarına en iyi sonuçları ulaştırma konusunda ki hırsları da sürekli olarak artıyor. Bu durum yeni kıstaslar ve yeni algoritmalar geliştirmelerine ve web sitelerini daha iyi analiz edebilmelerine neden oluyor.

Dolayısıyla bir içerik yönetim sisteminin de, bu yeni koşullara uyum sağlamış ve aynı zamanda gereksiz kod yığınlarıyla yüklenerek karmaşık ve hantal hale gelmemiş olmasını gerektiriyor. İşte bu noktada SEO eklentileri, optimizasyonları, sürekli yeniden girilen içerikleri de kapsayacak şekilde kontrol altında tutulabilmesini sağlıyor. Bunu belirli bir yapılandırmayla sürekli olarak kontrol altında tutan eklentiler, içeriklerinizi girerken tam da olması gerektiği şekilde düzenlemenizi sağlıyor.

Hangi WordPress SEO Eklentisini Seçmeliyim?

Bu soru genellikle yanlış anlaşılıyor. WordPress SEO eklentisi seçimi, eklentilerin hangisinin daha iyi olduğundan çok, sizin onun ayarlarıyla birlikte hangisini daha verimli kullandığınızla alakalı bir durumdur. SEO sadece sizin başarılı bir alt yapıya sahip olmanızla, başarılı olmanız anlamına gelmeyecek kadar geniş bir çerçevede ele alınmalıdır. SEO için sizin sitenizde yaptıklarınız kadar, rakiplerinizin yaptıkları ve gelişen algoritmalar da önemli etkenlerdir. Bir diğer deyişle, sizin sitenizde gerçekleştirdiğiniz SEO çalışmasını, disiplinli ve süreklilik arz edecek biçimde destekleyen, fonksiyonlarını işlevsel şekilde kullanmasını bildiğiniz bir eklenti seçimi en doğrusu olacaktır.

WordPress kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen SEO eklentileri, 2021 yılında da All in SEO, Yoast ve son zamanlarda yükselişe geçen Rank Math. Bu üç SEO eklentisi, WordPress tabana sahip tüm web sitelerinde en çok tercih edilen ve kullanılan eklentilerdir. Her birinin kendisine özgü özellikleri bulunsa da, başarıları tartışma götürmez. Bununla birlikte, sadece eklentiyi yükleyip, onun söylediği her şeyi harfiyen yerine getirtmeniz, size SEO açısından sadece belirli bir yol kat etme şansı verecektir. Yani bunun dışında da birçok şey yapmanız ve sürekli olarak gerçekleştirmeniz gerekecektir.

Rank Math’mi, Yoast’mı?

Diğer bir anlatımla, sadece bu SEO eklentilerini yükleyerek, tüm SEO çalışmanızın yükünü bu eklentilere devredemezsiniz. İşinizi kolaylaştıracağı kesindir ve hatta eklenti seçiminize göre farklı avantajlara sahip olacağınızda kesindir. Ancak SEO çalışmasının aynı bir inşaat gibi temelden inşaatın bitimine ve hatta içinde otururken yapılan bakımlara kadar sürekliliği devam eden bir konu olduğu unutulmamalıdır. İşte bu süreklilik sırasında SEO eklentileri, birçok konuda ki yükümüzü hafifletir ve belirli bir sistematiğe oturtur. Aynı zamanda yapılan arama motoru algoritma güncellemeleri de, eklentilerin güncellemeleri vesilesiyle, sürekli uğraşmak zorunda kalmadığımız bir konfor oluşturur.

ALL in SEO Eklentisi İyi mi?

Hangi alanda bir web sitesine sahip olduğunuz, hani SEO eklentisini daha verimli kullanabildiğiniz. İçerik yönetiminizin alanınıza göre hangi eklentiye daha yatkın olduğu ve daha pek çok kıstas, SEO eklentisi seçiminizde rol oynamalıdır. Kullanıcıların eklenti ile ilgili yorumları, sizinle benzer alanda site sahiplerinin yorumlarını da kapsar. Bu yorumlar size seçiminiz sırasında önemli bir yol haritası çizecektir. Dolayısıyla bu üç SEO eklentisi içerisinden hangisini seçmeniz gerektiği pek çok kıstasa bağlıdır. Yani aslında denemeden hangisinin sizin alanınızda daha iyi sonuç vereceğini, ancak sizden önce aynı alanda denemiş olanların yorumları aracılığıyla çözümleyebilirsiniz. Ya da diğer seçenek olarak üç SEO eklentisini de teker teker belirli bir süre denemeniz gerekir. Her şekilde üç eklentinin de birbirinden iyi özellikleri ve avantajları bulunuyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir