Müşteri Hizmetleri: 0 (850) 309 59 13
Logo

REPUC

Sepetim 0
Hızlı Alan Adı Kayıt

Uygun Fiyatlı Domain

En ucuz domain kaydı ile hemen sorgulama yapabilirsin.

15 Gün İade Garantisi İndirimli
Fiyatlar
%99 Uptime Garantisi %99 Uptime
Garantisi
Sabit Fiyat Garantisi Sabit Fiyat
Garantisi
com
9,99$ 1TL
1
online 9.99$
7.99$
comtr 9.99$
7.99$
xyz 9.99$
7.99$
org 9.99$
7.99$
Domain New Price Transfer Renewal
.com 299.90TL
1 Year
299.90TL
1 Year
299.90TL
1 Year
.net 359.99TL
1 Year
359.99TL
1 Year
359.99TL
1 Year
.com.tr 29.99TL
1 Year
29.99TL
1 Year
29.99TL
1 Year
.org 209.99TL
1 Year
209.99TL
1 Year
209.99TL
1 Year
.biz 479.99TL
1 Year
479.99TL
1 Year
479.99TL
1 Year
.me 139.99TL
1 Year
139.99TL
1 Year
139.99TL
1 Year
.info 114.99TL
1 Year
114.99TL
1 Year
114.99TL
1 Year
.pro 114.99TL
1 Year
114.99TL
1 Year
114.99TL
1 Year
.net.tr 34.99TL
1 Year
34.99TL
1 Year
34.99TL
1 Year
.org.tr 39.99TL
1 Year
39.99TL
1 Year
39.99TL
1 Year
.xyz 59.99TL
1 Year
59.99TL
1 Year
59.99TL
1 Year

Sınırsız Plus Hosting Benzersiz Özellikler

Sınır Tanımayanlar için Yepyeni Bir Hosting Deneyimi

Sınırsız Web Sitesi

Sınırsız Web Sitesi

Sınırsız web sitesi açma özelliği sayesinde tüm web sayfalarınızı tek bir hosting

Ücretsiz SSL Sertifikası

Ücretsiz SSL Sertifikası

Sınırsız web sitesi açma özelliği sayesinde tüm web sayfalarınızı tek bir hosting

Ücretsiz SSL Sertifikası

Ücretsiz SSL Sertifikası

Sınırsız web sitesi açma özelliği sayesinde tüm web sayfalarınızı tek bir hosting

7/24 Ücretsiz Destek

7/24 Ücretsiz Destek

Sınırsız web sitesi açma özelliği sayesinde tüm web sayfalarınızı tek bir hosting

Bizi Arayın

Web hosting fiyatları hakkında detaylı bilgi almak ister misiniz?

Projeniz için en ucuz hosting paketine, uzmanlarımız ile birlikte karar verin.

Bizi Arayın

İlginizi Çekebilecek Popüler Ürünlerimize Göz Atın

Domain

Teknolojik gelişmeler, modern çağda internetin her konuda aktif kullanımını zorunlu hale getirdi. İster bireysel, ister de kurumsal çalışmalar olsun fark etmeksizin, internette varlığın sağlanması kaçınılmaz bir husustur. Ticari faaliyetler, kurumsal çalışmalar, bireysel blog ve tanıtım, haber ve daha pek çok konuda internette var olmak gerekir. Bu, gelecek vaat eden bir proje ortaya koyabilmek adına çok önemlidir. İnternetin esas unsurlarından birisi olmasıyla domain yani alan adları, web sitelerinin erişebilir olmasını sağlar.

Bir internet sitesi kurmaya karar verildiğinde öncelikle alan adı belirlemek gerekir. Proje konusuyla uyumlu, kolay hatırlanabilen ve tabii ki ciddi rekabetin bulunduğu platformda fark yaratacak alan adları belirlenmelidir. Dolayısıyla alan adları web siteleri için sadece “adresleme” etkisinden çok daha fazlasını taşır. Alan adının belirlenmesi, kaydının yapılması noktasında yüzlerce farklı alan adı uzantısı ise özgürce hareket kabiliyeti kazandırıyor. 1 yıllık domain alımlarının yanı sıra domain yenileme ve domain transfer işlemleri ile de domain yönetimi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.


Domain Nedir?

Genel internet kullanımında aslında sürekli kullanılsa da pek çok kişi domain nedir? Tam olarak bilmiyor. Gün içerisinde girilen her bir sitede aslında o sitenin alan adı kullanılarak, erişim sağlanıyor. Yani standart olarak kullanılan her bir web sitesinin linki aslında onun domainini içeriyor.

Domain, kavramsal olarak Türkçeye alan adı olarak çevrilir. Aslında tam olarak da kelimelerinin anlamını taşır. Çünkü alan adı, bir alanı oluşturan web sitesinin adıdır. Teknik açıdan anlatılması gerekirse normalde her bir web sitesinin kendisine ait “IP Adresi” bulunur. Ancak sayılardan oluşan IP adreslerinin hatırlanması zordur ve kullanıcıda dikkat çekici etki oluşturmaz. Bu nedenle hatırlanması zor olan IP adreslerinin yerine geliştirilen isimlendirme tekniği kullanılır.

Kullanıcının web sitesi için belirlediği ismin sonuna gelen uzantılarıyla oluşturduğu hali alan adı veya domain şeklinde tanımlanır. Daha kısa ifadesiyle ile domain için “sitenin adı ve adresi” şeklinde bir tanımlama çok daha anlaşılır olacaktır.

Domainler, tıpkı “T.C. kimlik numaraları” gibi benzersizdir. Yani iki farklı web sitesinin aynı domaine sahip olabilmesi mümkün değildir. Domainin karşılık geldiği “IP” ise “Internet Protocol Adress” yani Türkçe çevirisi “İnternet Protokolü Adresi” olarak web sitelerinin adresini oluşturur. Fiziki olarak düşünüldüğünde tıpkı sokak numarası, cadde ve mahalle gibi bilgiler internet platformuna göre dizayn edilmiş haliyle IP adresi içerisinde gizlidir. Eğer domainler olmasaydı her kullanıcı en çok kullandığı, popüler web sitelerine girerken bile örneğin; 62.212.191.255 gibi sayılar kullanması gerekecekti. Kullanılan her bir site için bu rakam kodlarının kullanılması da karışıklığa yol açacaktı.

Söz konusu IP adresi ise aslında web sitesi kurarken iki ana bileşenden birisi olan hosting yani sunucu adresidir. Web sitenize erişim ve yanı sıra içerikleri yayınlayabilmek için fiziksel olarak bir yerde barındırılıyor olması gerekir. IP adresi, web sitenizin barındığı sunucunun adresini tanımlarken, domain ise bu adresin daha kolay ve basit hale dönüştürülmesini sağlar.


Domain Kayıt Nasıl Yapılır?

Web siteniz için seçeceğiniz domainin benzersiz olması gerekir. Eğer daha önce başka bir web sitesi için kullanılmış(aktif olarak devam eden) domain belirlerseniz, bu domaini kullanamazsınız. Bu düzenin sağlanması ve web sitesi altyapılarının buna göre dizayn edilebilmesi için domainin kayıt edilmesi gerekir. Web sitesi için domain seçen ancak domain kayıt nasıl yapılır? Bilmeyenler için kısaca süreci anlatalım.

Domain kayıt işlemi ICANN(Internet Corporation of Assigned Names and Number) tarafından yetkilendirilmiş kurumlar aracılığıyla yapılır. İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) tarafından yetkilendirilmiş Türkiye’nin en büyük domain sağlayıcısı REPUC olarak, domain kayıt işlemlerinizi hızla gerçekleştiriyoruz.

Web sitesi projeniz için belirlediğiniz domainin müsait olup, olmadığını domain sorgulama sayfamızdan kontrol edebilirsiniz. Boş domain kayıt işlemleri için üyeliğinizi kolayca oluşturabilirsiniz. Güvenli ödeme yöntemlerini kullanarak, domain satın alımınızı gerçekleştirerek, anında domaininizin aktif olmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer web sitesi için belirlediğiniz domainin uzantısı “com.tr” ise özel evrakları tarafımıza iletmeniz gerekir. Ticari firmalar ve şahıslar için kurumsal alan adı uzantısı olan “com.tr” için resmi belgelerle başvuruda bulunmalısınız. İlgili kurumsal/ticari domainin onayının tarafınıza verilecek olması, gerçekten o özel veya tüzel kişi olduğunuzu kanıtlanmanız yasalara bağlı olarak talep edilir. “TR” uzantılı domain satın alım işlemlerinizde domainin aktif olma süresi, gerekli evrakların tarafımıza ulaştırılması süresiyle değişkenlik gösterebilir.


Domain Özellikleri

Domain seçimini doğru şekilde yapmanız, web siteniz için iyi bir başlangıç sağlayacaktır. Marka bilinirliğini arttıracak, kurumsal itibar ve imaja uyum sağlayacak, kullanıcının ilgisini çekecek ve kolayca hatırlanabilecek niteliklerde domain seçimlerinde bulunmalısınız. Domain özellikleri konusunda zengin bir çeşitliliğin bulunuyor olması da daha rahat seçimde bulunabilmenize yardımcı oluyor.

Günümüzde mevcut yüzlerce farklı alan adı uzantısı seçeneğiyle “.com” veya “.net” gibi sınırlı çeşitlilik içerisinde sınırlanmazsınız. Projenize, markanıza ve çalışmalarınıza göre en dikkat çekici alan adını oluşturacak uzantıları da kullanabilirsiniz.

Bir kere domain alındıktan sonra her zaman sizin olmuyor. Yani domain satın alımı şeklindeki bir söylemden ziyade alan adı kiralanması şeklinde bir söylem daha doğru olur. Yani alınan tüm domainler, belirli sürelerle sizin oluyor. Domainler 1 yıl ve üzeri sürelerle satın alınabiliyor. Alınan her domainin süresi dolmasına yakın veya dolduktan sonra yenileme gerçekleştirilmesi gerekir. Domain yenileme işlemi yapılmayan domainler, düşer. Böylelikle başka kullanıcılar tarafından satın alınabilmesi mümkün hale gelir.

Mevcut domain sistemi sayesinde her bir domainin aktif olarak kullanımı ve yanı sıra herkes tarafından kullanılabilme ihtimalinin olması sağlanıyor. ICANN onaylı REPUC olarak, yeni domain kayıt işlemlerinizin yanı sıra domain transfer ve domain yenileme işlemlerinize özel fırsatlarda sunuyoruz. Domain özellikleri bakımından en uygun olanları özgürce seçilerek, web sitesi projesi için iyi bir başlangıç sağlanabilir.


Domain Ne İşe Yarar?

Web sitenizin adı olan domain ne işe yarar? Konusunda daha detaylı bilgi verelim. Bir domainin en temel amacı web kullanıcısının, web sitenizi en kolay şekilde bulabilmesini ve erişmesini sağlayabilmektir.

Domainler, web kullanıcısının yalnızca web sitenize erişebilmesiyle sınırlı kalmayan bir etkiye sahiptir. Doğru bir domain ile çok başarılı yani yüksek ziyaret yüzdelerine sahip olan bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Web sitesinin ilgi çekici, kolayca hafızada kalacak ve yazımı basit olması kullanıcıların ziyaret alışkanlığı kazanma ihtimalinin daha yüksek olmasını sağlar. Bu açıdan bakıldığında domainin, mağazanızın tabelası veya vitrini olarak düşünebilirsiniz. Dikkat çeken, kolayca okunabilen ve yazılabilen bir tabelaya sahip olmak, size daha fazla müşteri kazandıracaktır. Aynı etki domain ile web siteniz içinde söz konusu olacaktır.

Ticari faaliyetler yürüten şirketler ve markalar için kurumsal imajı ve itibarı yansıtmada da domainin rolü çok büyüktür. Kurumsal imajla ve hizmet politikasıyla bağdaşmayan alan adı seçimleri, ticari olarak çok ciddi zararlara neden olur. Aksine kurumsal politikayla uyumlu ve akılda kalıcı bir alan adı seçerek, tüketici üzerinde son derece olumlu bir etki uyandırılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular
Ürün Özellikleri
Hizmet Şartları